Радіючи купленій постільній білизні або махровому рушнику, ми не замислюємося, як багато складних технологічних етапів потрібно для їх створення. Красиві тканини ваблять приємними тактильними якостями і радують естетичним втіленням. Однак, на початку шляху вони виглядають абсолютно інакше.

Сувора тканина: сорти та особливості

Основою для всіх матеріалів є полотно, отримане з ткацького верстата, яке не має навіть мінімальної обробки. На виробництві його називають суворою тканиною або більш просто - суровьє. Саме з нього починається виробництво всіх текстильних виробів. Хоча, іноді дане полотно використовується для роботи в первісному вигляді. Суровье - це невибілена і необроблена тканина, яка містить домішки у вигляді пилу, клею, тваринного жиру. Характер останніх залежить від виду сировини, що використовується для виробництва полотна. Це може бути бавовна, льон або вовна. При цьому, саме від кількості домішок залежить сорт тканини. Він обчислюється в балах від одного до трьох. Вищий сорт характеризується мінімальною наявністю вад (зайвих компонентів).

Крім того, від сировини також залежить колір суровья. Багато хто помилково вважає, що воно обов'язково має непривабливий сірий відтінок, проте це не так. Суровье з бавовни може бути:

  • кремовим;
  • світло-жовтим;
  • блакитним.

Лляні полотна можуть мати сірий відтінок або коричневий підтон. А ось суровье з вовни відрізняється найбільшим розмаїттям кольорів:

  • молочно-білий;
  • сірий;
  • темно коричневий;
  • рудий.

Природно, будь-яка сувора тканина вимагає подальшої обробки, яка включає такі важливі етапи, як очищення від забруднень, відбілювання, мерсеризацію, ворсування і фарбування.

Як відбувається сортність суровья

Слід зазначити, що від сорту суворої тканини залежить якість матеріалу, з якого в подальшому будуть вироблятися предмети текстилю. Для бавовни, льону і вовни градація має два показника, а для шовку - три. Оцінка сортності суровья відбувається з урахуванням дефектів зовнішнього вигляду полотна, а також від кількості вад і відхилень від стандартних показників. Останні оцінюються за допомогою бальної системи. Так, для бавовняного полотна допустимими є значення:

  • 10 - для першого сорту;
  • 20 - для другого;
  • 30 - для третього.

До пороків суровья відносяться різні засміченості, потовщення, грудочки волокон, прольоти і забоїни. Деякі з них прямо впливають на вибір подальшого фарбування матеріалу.

Де застосовується чисте суровье

Незважаючи на грубість і відсутність чіткого кольору, сувора тканина все ж використовується в необробленому вигляді в деяких сферах. І це, в першу чергу, створення спецодягу. Для неї суровье підходить ідеально, адже володіє всіма необхідними якостями - міцністю і довговічністю. Часто для додання полотну ще більшої зносостійкості його просочують спеціальними засобами, які забезпечують суворью захист від вологи, вогню і високих температур. З нього ще виходять відмінні брезенти для дахів.

Ще одна сфера, де активно застосовується сувора тканина - це меблеве виробництво. Зокрема, обробка з необробленого матеріалу допомагає забезпечити м'яким виробам довгий термін служби. Він використовується в якості прошарку, що захищає меблевий наповнювач і інші внутрішні деталі.

Якщо говорити про побутове застосування суровья, то тут варто згадати клінінгову область. Грубе полотно є відмінним помічником в процесі видалення пилу і миття підлог. Як правило, в даному випадку використовуються обрізки суворої тканини. Також їх активно експлуатують в технічних сферах для ефективного видалення різних масляних рідин. Ну, а в обробленому вигляді ми бачимо суровье кожен день, засинаючи в теплому ліжку, поринаючи в улюблений халат або закутуючись в рушник після водних процедур.