З огляду на сучаснe різноманітність тканин і виробів з них, складно уявити, що раніше суспільству доводилося обходитbся обмеженою кількістю матеріалів. Та й цінувалися в них зовсім інші властивості. Так в 19 столітті особливе поширення набуло сукно. Воно володіло неперевершиними на той час якостями - зносостійкість і теплозберігаючі властивості. Спочатку сукном називали прийшовший з Європи драп, однак згодом воно стало ім'ям для більш широкого списку матеріалів. Серед них значився і драдедам. Але про все по порядку.

На смак і колір: як вибирали сукно в минулому столітті

Вибір сукна був пов'язаний з цілим ритуалом, адже від його якості залежалв якість майбутнього одягу. У крамницях полотно не просто прощупували, а й обнюхували, растягували і навіть куштували «на зуб». Ознаками якісного сукна були:

  •     м'якість;
  •     щільність;
  •     відсутність сального запаху.

При цьому виробництво сукна включало величезну кількість етапів, порушення яких безпосередньо впливало на якість підсумкового полотна. Вовна піддавалася промиванню, знежиренню, прочісуванню і прядінню. Готову тканину окрашували, а потім ворсили і стригли. Далі був етап контрольного вичісування і пресування. В процесі виробництва сукна налічувалося близько 11 операцій. І природно його цінність в 19 столітті була надзвичайно висока.

Але не кожен сорт сукна відповідав висунутим вимогам. Були матеріали, які вироблялися для бідних верств населення. І самим популярними з них був драдедам. Тонкий, з мінімальною кількістю забарвлень, він продавався по найбюджетнішій вартості, що і привертало до нього простих людей.

Що таке драдедам і де він застосовувався.

Драдедам - ​​це суконна тканина з вовни з низькою ворсистістю, найчастіше представлена ​​в світлих відтінках. На подив слово має французьке походження - drap de dame, і в буквальному перекладі означає «Дамська сукно». Жінки і справді його любили найбільше, створюючи з нього не тільки сукні, але також хустки і шалі. Виробнича тонкість драдедама не заважала йому бути дуже практичним і, що важливо на той час, економічним.

Достеменно відомо, що хустки з цього дешевого матеріалу, купувалися для потреб учениць Інституту шляхетних дівчат. Аскетичні умови, в яких вони виховувалися, цілком сприяли цьому. Тому драдедамова хустка стала символом бідності, і не раз згадувався в даному значенні в літературних творах.

Драдедам в сучасному світі

На сучасному текстильному ринку колись популярний драдедам не знайшов застосування. Технологія його виробництва давно забута, а назва тканини у багатьох викликає подив.
Але це аж ніяк не стосується других сортів сукна. Кращі його тканини до сих пір виробляються з верблюжої і овечої вовни, а преміум матеріали - з розкішної пряжі мериносів. Їх створення пов'язане з тими ж етапами, що і раніше, але із застосуванням сучасних технологій. Сьогодні сукно можна побачити на армійських шинелях, одязі для мисливців і металургів. Більш ніжні сорти використовуються в пошитті костюмів і пальто. А ще сукно незмінно присутнє на більярдних столах. Незважаючи на розвиток технологій досі не знайшлося гідного конкурента з тканин, яка б захищала і зігрівала так само чудово, як старе добре сукно.